Skocznia Holmenkollen położona jest na zalesionym wzgórzu przedmieścia Oslo. Skocznia ta stanowi ważną część norweskiej i międzynarodowej historii narciarstwa, ma ponad 100-letnią historię. Obiekt ten jest narodowym pomnikiem miłośników sportów zimowych. Jest też jedną z największych atrakcji turystycznych Oslo i ponad milion turystów każdego roku przyjeżdża tu, aby ją zobaczyć.

            Corocznie w Holmenkollen odbywa się międzynarodowy Festiwal Narciarski (Tydzień Holmenkollen) w konkurencjach klasycznych, będący niemal drugim świętem narodowym. Tutaj także kończy się Turniej Nordycki w skokach. W Holmenkollen rozgrywane są też inne zawody: m. in. biatlon, biegi narciarskie czy kombinacja norweska    w ramach Pucharu Świata. Cały kompleks jest popularny również latem, dzięki znajdującemu się pod skocznią muzeum i wspaniałemu widokowi rozciągającemu się na jej szczycie.

            Poprzedniczką obecnej skoczni była Husebybakken, gdzie już w latach 1879-1891 odbywały się zawody. Właściwa Holmenkollen została zbudowana w 1892 roku, a najdłuższy skok wtedy na niej oddany mierzył 21,5 metra. Z biegiem lat skocznia była przebudowywana, a konstrukcja skoczni stawała się coraz bardziej skomplikowana. W 1952 r. Holmenkollen gościło uczestników Igrzysk Olimpijskich. Specjalnie na tę okazję zbudowano pod skocznią stałe trybuny oraz loże sędziowskie. Zawody obserwowało ponad sto tysięcy ludzi. Kolejne modernizacje miały miejsce przed następnymi dużymi wydarzeniami: Mistrzostwami Świata w 1966  i 1982 roku. Ostatnich zmian dokonano w 1992 roku, kiedy Holmenkollen świętowała swoje setne urodziny. W sumie była ona przebudowywana kilkanaście razy. Adam Małysz pięciokrotnie triumfował na tej skoczni w konkursach Pucharu Świata. Obecny rekord obiektu należy do Tommy’ego Ingebrigtsen’a i wynosi 136 m.

         Aktualny wygląd skoczni jest nietypowy. Wzgórze Holmenkollen jest zbyt niskie, by pomieścić dużą skocznię, więc część zeskoku znajduje się na sztucznie dobudowanym wzniesieniu. Natomiast wybieg i część stadionu znajdują się w dużym wykopie. Charakterystyczną cechą Holmenkollen jest dość wysoka parabola lotu, trwającego ok.           5 sekund. Skocznia nie posiada igelitu więc skakać można na niej tylko zimą. W 2005 r. władze Oslo podjęły decyzję o zburzeniu zabytkowej skoczni i wybudowaniu w tym miejscu nowoczesnego obiektu. 18 marca 2007 r. odbył się ostatni konkurs w historii na tym obiekcie. Pożegnanie nie wypadło efektownie bo konkurs odbył się w trudnych warunkach atmosferycznych. Skaczący jako ostatni Adam Małysz, otrzymał mocny podmuch wiatru, cudem uniknął groźnego upadku.

            W ostatnich dniach, władze Oslo zadecydowały o powierzeniu budowy nowej skoczni w Holmenkollen duńskiej firmie z grupy JDS. Projekt wykonał belgijski architekt                     i przewiduje on opływowy i płynny kształt obiektu oraz trybuny na szczycie skoczni. Takie usytuowanie trybun umożliwia widzom przeżywać konkurs z perspektywy zawodników.        Z tarasu będzie wspaniały widok na miasto, fiord oraz okoliczne lasy. Zimą taras ten będzie podgrzewany, tak by nie zalegał na nim śnieg. Koszt budowy obiektu wyceniono na 500 mln. koron norweskich. Budowa będzie mogła ruszyć wiosną przyszłego roku. Cały obiekt musi zostać ukończony do 2010 roku. Na tym obiekcie mają się odbyć Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2011 roku.

 

 

 

 


 Skocznia Holmenkollen położona jest na zalesionym wzgórzu przedmieścia Oslo.

 

W 1952 r. Holmenkollen gościło uczestników Igrzysk Olimpijskich.

Image:Holmenkollen ski jump.jpg

Aktualny wygląd skoczni jest nietypowy. Wzgórze Holmenkollen jest zbyt niskie, by pomieścić dużą skocznię, więc część zeskoku znajduje się na sztucznie dobudowanym wzniesieniu.

 

Image:Holmenkollen.JPG

Ostatnich zmian dokonano w 1992 roku, kiedy Holmenkollen świętowała swoje setne urodziny.

 

 

Wybieg skoczni i część stadionu znajdują się w dużym wykopie.

 

Wejście na teren skoczni.

Fragment drogi prowadzącej do Muzeum Narciarstwa.

 

 

W budynku pod skocznią znajduje się Muzeum Narciarstwa.

Plac obok Muzeum Narciarstwa.

 

Obok skoczni znajduje się sklep z pamiątkami.

Widok na trybuny i zeskok pod skocznią.

Obok skoczni.

 

Makieta skoczka obok sklepu z pamiątkami

 

Schody prowadzące na skocznię.

Wyjście na skocznię.

Symulator obok skoczni.

W budynku przy skoczni mieści się Muzeum Narciarstwa.

Takie niedźwiadki na tym terenie zamieszkiwały.

Makieta skoczni narciarskiej z  lat 1879-1891.

Zwiedzanie Muzeum Narciarstwa.

Pamiątka z dawnych lat w muzeum.

 

W latach 1879-1891 takie niedźwiedzie były tu popularne.

 

Na takich nartach skakano w pierwszych latach istnienia skoczni.

Eksponaty w muzeum.

Na takich nartach jeździli i skakali mistrzowie.

 

Eksponaty w muzeum.

 

Makieta mistrza obok skoczni.

Tak ubierali się dawniej mistrzowie skoków.